Dětství, stejně jako další vývojová období, nelze prožít bez určité dávky stresu. Některé děti jej zažívají například při ranním spěchu do školy či školky, některé při učení se novým informacím či zvládání sociálních interakcí. V posledních dvou letech však děti mimo tohoto „běžného stresu“ prožívaly období plné nejistoty a strachu či úzkosti v době pandemie a nyní se nás všech bohužel dotýká současná válka na Ukrajině.

Jedním z faktorů, který by mohl  dětem pomoci vyrovnat se se stresovými událostmi a který je možné u dětí posílit, je tzv. odolnost neboli resilience. Odolné děti například vědí, jak požádat o pomoc a umí řešit své další kroky,  jsou schopny pracovat s pocitem nejistoty a bezmoci aktivitou, která pomáhá předcházet traumatizaci. Zde je několik tipů, jak lze například odolnost u dětí posílit:

 

  1. Nemusíte vyhovět všem potřebám

Nadměrná ochrana dětí jen podněcuje jejich úzkost. Děti by se měly naučit čekat (alespoň na malou chvilku nebo pár minut) a odložit některé ze svých potřeb.

  1. Vyhněte se eliminaci všech rizik

Rodiče samozřejmě chtějí, aby jejich děti byly v bezpečí. Je však lepší raději připustit odpovídající míru rizika a naučit své děti potřebné dovednosti to zvládnout. Dát dětem věkově přiměřenou svobodu jim pomůže naučit se své vlastní limity.

  1. Naučte děti řešit problémy samy a stát se více autonomními

Zapojte své dítě do zjišťování toho, jak může zvládat výzvy. Dejte dětem příležitost znovu a znovu hledat, co funguje a co ne, a být trpěliví. Otázky „Proč“ nejsou úplně užitečné při podpoře řešení problémů. Namísto „Proč jsi to udělal/a?“ se jich ptejte „Jak to můžeš udělat (příště), aby…“

  1. Neposkytujte všechny odpovědi

Spíše než poskytovat svým dětem každou odpověď, zkuste někdy použít frázi „Nevím“, která posiluje u dětí schopnost řešení problémů. Použití této fráze pomáhá dětem naučit se tolerovat nejistotu a přemýšlet o způsobech, jak se vypořádat s potenciálními výzvami.

  1. Vyhněte se mluvení v katastrofických scénářích

Věnujte pozornost tomu, co říkáte svým dětem a v jejich okolí. Někteří (např.úzkostliví) rodiče mají tendenci mluvit velmi katastrofálně před svými dětmi a přenášet tak na ně své emoce

  1. Nechte děti dělat chyby

Neúspěch neznamená konec světa. Nechat děti chybovat jim může pomoci naučit se, jak řešit problémy a příště se lépe rozhodovat.

  1. Pomozte dětem zvládat emoce

Učte své děti, že všechny emoce jsou v pořádku – pomozte jim se cítit normálně. Jak již bylo řečeno, děti nepotřebují vždy slyšet vysvětlení věcí – spíše od nás potřebují cítit empatii.